Reklam
Reklam

30 bin fidan toprakla buluştu

'Geleceğe Nefes Ağaçlandırma Projesi' kapsamında Milli Ağaçlandırma gününde Şanlıurfa genelinde 30 bine yakın fidan toprak buluşturuldu.

30 bin fidan toprakla buluştu
11 Kasım 2020 - 11:46 - Güncelleme: 11 Kasım 2020 - 14:50

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde gerçekleştirilen 'Geleceğe Nefes Ağaçlandırma Projesi' kapsamında Milli Ağaçlandırma gününde Vali Abdullah Erin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ün teşrifleri ile Harran Üniversitesi Osmanbey kampüsünde fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi. Kızılay ağaçlandırma programına 60 kişi katılım sağladı. Toplamda 5 bin fidan dikimi gerçekleşti.

 

Etkinlik alanında 5 bin, il genelinde ise 26 bin 860 adet fidanın toprakla buluşturulduğu Milli Ağaçlandırma Günü münasebetiyle bir konuşma yapan Vali Erin, Şanlıurfa’nın orman bakımından Türkiye’nin en fakir illeri arasında yer aldığını hatırlatarak, ilin ormanlık alanını arttırmak amacıyla Orman Bölge Müdürlüğü ve diğer kurum kuruluşların katılımıyla geçen yıl bir ağaçlandırma kampanyası başlatıldığını anımsattı.

 

Şanlıurfa’nın orman varlığını arttırmaya yönelik çabaların devam ettiğini kaydeden Vali Erin, “Bugün de Cumhurbaşkanımızın riyasetinde Türkiye’nin bütün illerinde olduğu gibi, Şanlıurfa’da da yapılan çalışmaları kamuoyu ile paylaşmak ve vatandaşlarımızın bu konuya ilgisini çekmek amacıyla bismillah diyerek çalışma başlattık. Bugün, Şanlıurfa’da 30 bine yakın fidanı toprakla buluşturmuş olduk.” dedi.

 

Geçen yıl başlatılan Yemyeşil Urfa Ağaçlandırma Kampanyası ile 10 milyon fidan hedefi koyduklarını, ardından başlayan pandemi süreci ile ağaçlandırma faaliyetinin de biraz aksadığını belirten Vali Erin, “10 milyon hedefine ulaşamasak bile 5 milyonun üzerinde fidanı Şanlıurfa’da toprakla buluşturduk. Sadece fidanları toprakla buluşturmakla kalmadık, takibini yaptık, bakımını sağladık, kuruyanları yeniledik. Bunları da hesaba katınca yaklaşık 6 milyon fidanın dikildiğini söyleyebiliriz. Bu yıl da hedefimiz geçen yıl gerçekleşen rakamı tutturmak olacak. Sadece Orman Genel Müdürlüğümüz 2,5 milyon fidan hazırlığı var. Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimizin imkânlarını zorlayarak, Orman Bölge Müdürlüğünün tek başına Şanlıurfa’ya kazandıracağı fidan sayısını 5 milyonun üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

 

Vali Erin son olarak herkesi fidan dikmeye davet etti.

 

Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü ağaçlandırma alanında gerçekleştirilen Milli Ağaçlandırma Günü etkinliğine, Vali Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Orman Bölge Müdürü Cevdet Çiçek, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile öğrenciler katıldı.
Bu haber 1085 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum