Reklam
Reklam
Reklam

Ev kurmanın maliyeti arttı

Pandemi kısıtlamalarının kalkmasıyla birlikte düğün sezonu açıldı. Yeni ev kurmak isteyen çiftler hayalindeki ev için 3 yıl öncesine göre 2 kat daha fazla harcama yapması gerekiyor. Enflasyon ve kur nedeniyle maliyetler 3 yılda 2 kat arttı.

Ev kurmanın maliyeti arttı
19 Temmuz 2021 - 09:34
Düğün sezonun hareketlendiği bu dönemlerde çiftler evlilik öncesi yüklü miktarda borç altına giriyor. 3 yıl önce ev kurmanın bedeli Türkiye İstatistik Kurumu’na göre 32 bin 493 lira iken, 2021’in Haziran ayında 64 bin 896 liraya çıktı. Bu durum Şanlıurfa’da altın miktarı da içine katıldığında en az 100 bin lirayı bulacağı öngörülüyor.

Beyaz eşya, mobilya ve altın fiyatlarının her geçen arttığı ülkemizde artan maliyetler nedeniyle evlenme hızının da düştüğü görülüyor. İstatistiklere göre evlenme hızı son 10 yılın en düşük seviyesinde. Daha önce Urfa’da 15 yaşlarında bile görülen evlilikler 20 yaşına kadar çıktığı görülüyor.

EV KURMA MALİYETİ 3 YILDA 2 KAT ARTTI
Bloomberg HT’nin Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı aylık fiyat verilerinden derlediği sepete göre, ev kurmanın bedeli 2018’in haziran ayında 32 bin 493 TL iken, 2021’in Haziran ayında 64 bin 896 TL’ye yükseldi.

Derlenen sepette şu kalemler yer aldı:
“Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ankastre ocak, ankastre fırın, çift kişilik yatak, çift kişilik baza, oturma odası takımı, yemek odası takımı, kanepe, sehpa, halı, perde, tül, yatak örtüsü, yorgan, battaniye, pike takımı, nevresim takımı, yastık, havlu, no-frost buzdolabı, doğalgaz abonman ücreti, kiracı tarafından ödenen gerçek kira, davlumbaz, elektrikli süpürge, elektrikli kesici aletler, elektrikli küçük ev aletleri, ütü, cam ev eşyası, porselen ev eşyası, kaşık, çatal, bıçak takımı, çelik mutfak eşyaları, teflon mutfak eşyaları, plastik mutfak eşyaları, diğer elektriksiz ev aletleri, televizyon ve bilgisayar.”

YENİ EV ALMAK İMKANSIZ HALE GELDİ
İnşaat malzemelerinde maliyetlerin artması nedeniyle ev fiyatları artınca ev alacak çiftçilerin hayalleri suya düştü. Şanlıurfa’da kenar mahallerde giriş katlarının 80 bin liradan başlayıp 200 bine kadar çıkması, merkezi noktadaki yerlerde ise ev fiyatları 150 bin ile 750 bin lira arasında değişiyor. Durum bu halde iken çiftçiler kiralık evlere yöneliyor. Ancak kent genelinde kiralık ev bulmak ise tam bir sıkıntı haline geldi. En düşük kira ücretinin bin lira olduğu Şanlıurfa’da dar gelirli çiftler kara kara düşünüyor.

EVLENME ORANLARI DÜŞTÜ
Yeni ev kurmanın maliyetinin bu kadar yükselmesi, evlenme oranları üzerinde de etkili oluyor. Kaba evlenme hızı 2020 yılında 2010’dan beri en düşük seviyeye gerilerken evlilik sayıları da 10 yılın en düşüğüne indi. Kaba evlenme hızı 2020 yılında binde 5,84 olarak kaydedildi. 2019 yılında bu oran 6,57’ydi. Evlenen çiftlerin sayısı 2020 yılında yüzde 10,1 azalarak 487 bin 270 oldu.

Fethi Tapaç / Urfa Değişim

YORUMLAR

  • 0 Yorum