Reklam
Reklam
Reklam

Şanlıurfa'nın ilçesinde el sanatları sergisi açıldı

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, Halk Eğitim Müdürlüğünce ‘Hayat Boyu Öğrenme Haftası’ kapsamında hazırlanan el sanatları ürünlerinin yer aldığı sergi açıldı.

Şanlıurfa'nın ilçesinde el sanatları sergisi açıldı
03 Haziran 2021 - 12:29
Siverek Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bir yıl boyunca düzenlenen kurslarda eğitim gören kursiyerlerce hazırlanan el sanatları ürünleri ilçenin Lezgo Park’ında sergiye açıldı. Yaklaşık bin 500 ürünün bulunduğu sergi bir hafta boyunca vatandaşların beğenisine sunulacak.

Serginin girişinde bir süre önce kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Siverek Kaymakamı Hasan Ongu anısına fotoğrafının da içinde bulunduğu bir bölüm hazırlandı.

Türkiye genelinde Haziranın ilk haftasını bundan sonra ‘Hayat Boyu Öğrenme Haftası’ olarak kutlayacaklarını belirten Siverek Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mahmut Kışlar, ”Bundan dolayı bizde Siverek Halk Eğitim Merkezi olarak kursiyerlerimizin bir yıl boyunca el emeği göz nuru olan ürünlerini şehrin en işlek caddesinde sergilemeye başladık. Normalde etkinliklerimiz daha hareketli ve coşkulu olurdu ama bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde merhum kaymakamımız Sayın Hasan Ongu’yu bir kalp krizi nedeniyle kaybettiğimizden, biz de etkinliklerimiz içerisinde bulunan halk oyunları ve müzikal etkinlikleri çıkardık ve sade bir sergi açtık. Bir hafta boyunca sergimiz devam edecek, bin 500’ün üzerinde ürünümüzü sergiliyoruz, sergimizi tüm halkımız davetlidir” dedi.
Kursiyerleri ile birlikte yaptıkları çalışmaları sergilediklerini söyleyen El Sanatları Öğreticisi Hanım Handan Ağırtmanlı, "Bir yıl boyunca kursiyerlerimle el sanatları üzerine çeşitli çalışmalar yaptık ve bunları sergiliyoruz. Halkımızı bir hafta boyunca açık kalacak olan sergimize bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Kilim Usta Öğreticisi Sibel Kalender de, ”Biz kursiyerlerimizle unutulmaya yüz tutmuş olan Karakeçili kilimlerini yaşatmak için çalışıyoruz. Bu kilimlerimizin her motifinde, her karesinde bir anlam var, bu bilinle kursiyerlerimiz kilimleri dokuyoruz. Biz de yıl boyunca yaptığımız kilimleri sergilemiş bulunmaktayız” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum