Reklam
Reklam

Semt pazarında Ramazan alışverişi

Şanlıurfalılar iftarlık alışverişi için semt pazarlarına akın etti. Vatandaşlar acı isot, patlıcan ve domates ağırlıklı alışveriş yaptı.

Semt pazarında Ramazan alışverişi
14 Nisan 2021 - 10:29
Peygamberler Şehri Şanlıurfa'da Pandemi kurallarına uygun olarak kurulan pazarlara giden vatandaşları alış veriş telaşı sardı. Urfa’nın mili değeri niteliğinde olan çiğ köfte aynı zamanda iftar sofraların vazgeçilmezi ve çiğ köftenin yanında olmasa olmazları yeşillikleri ve servis edilirken kullanılan sebzeler marul, maydanoz, roka ve limon malzemeleri tamamlamak için vatandaş pazara akın etti.

Ramazan'da pazara çıkan Şanlıurfalılar en çok acı isot, patlıcan, domates, soğan ve iftarlık malzemelere ilgi gösterdi. Ramazan bereketinin yaşandığı semt pazarlarında Şanlıurfalıları hem iftar hem de sahur sofları için ayrı ayrı alışverişi yaptılar.


İFTAR TELAŞI BAŞLADI
Şanlıurfa’nın birbirinden güzel yemeklerini iftar sofralarına hazırlamak için Urfalı kadınlar yapacakları yemeklerinin malzemelerinin tamamlamak için pazarın yolunu tutu. Sadece iftar için değil, sahur sofralarını birbirinden güzel lezzetlerle süslemek için çeşitli sebze ve meyveler almaya koyuldular. Ağırlıklı olarak domates, biber, patlıcan, patates, kabak ve yeşil sebze olarak maydanoz, yeşil soğan, roka tercih ettikleri gözlemlendi. İftardan sonrası için birbirinden lezzetli meyveler aldılar. Malzemelerini tamlayanlar, akşam için iftar yemeklerini yetiştirme telaşıyla evlerinin yolunu tutular ve tatlı telaşa başladılar.

VATANDAŞ SEBZE ALIMINA AĞIRLIK VERDİ
Semt pazarı esnafı Mahmut Kaçan, Vatandaşlar Ramazan’da ağırlıklı olarak iftar ve sahur sofralarını süslemek için ağırlıklı olarak acı isot, patlıcan ve domates salatalık almayı tercih ediyor. Vatandaş daha çok evin temel ihtiyaçları olan sebze ağırlıklı olarak alışveriş yapıyorlar. Bunun diğer bir nedeni de bahar ayların gelmesiyle havaların ısınmasıyla beraber yapılan yemeklerin ağırlıklı olarak sebze yemekleri tercih edilmesi ve sebze fiyatların inişe geçmesiyle dar gelirli ailelerin tencerelerinin sebze yemekleriyle kaynamasıyla pazarda sebze alımı daha çok yoğunlaştı. Bunların dışında Özellikle iftar öncesi fırında pişirmek için isot ve patlıcan tercih ediliyor buna ilaveten sebze ve meyve alış verişinin de yapıldığını ifade etti.

Pazar esnafı Mehmet Kakız ise, “vatandaşlar daha çok yaptıkları yemeklere göre alışverişi yapıyorlar. Yemeklerimiz ağırlıklı olarak acı isot, domates ve patlıcanlı olduğu en çok bunlar satılıyor. Çünkü Şanlıurfa'da hem iftarda hem de sahurda bu yemekleri tercih ediyoruz. İftardan sonrada özellikle pandemiden oldukça faydalı olan meyve alışverişi de yapmaktalar. İşte elma olsun, portakal ve azda olsa çilek ve muz alıyorlar” dedi

Necmettin Yaşarsoy / Urfa Değişim

YORUMLAR

  • 2 Yorum