Reklam
Reklam

Tonlarca şeker pancarı çürüyor

Urfa’da çiftçilerin alternatif ürün olarak ektiği şeker pancarı, Malatya’daki fabrikada oluşan yığılma günlerdir tarlada bekletiliyor. Çürümek üzere olan pancarlar için çiftçiler milletvekillerinden yardım istedi.

Tonlarca şeker pancarı çürüyor
21 Kasım 2020 - 10:32 - Güncelleme: 22 Kasım 2020 - 14:43
Şanlıurfa’nın Bozova ilçesine bağlı Yaslıca Mahallesinde şeker pancarı üretimi yapan Selahattin Çetiner, “Şeker pancarını fabrikaya ulaştırma noktasında büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Nakliyeciler fabrikaya pancarı götürmek istemiyor. Günlerce fabrika önünde beklemek istemediklerini söylüyor. Pancarımız hem kamyonda hem tarla içerisinde çürümek üzere” dedi.

Bozova'da tonlarca şeker pancarı fabrika önünde ve tarlada beklediği için çürümek üzere olduğu ileri sürüldü.

Şanlıurfa'da üretilen şeker pancarı Malatya'ya gönderilmek üzere hasadı yapıldı ancak Malatya'da şeker pancarı fabrikası önünde aşırı yoğunluk olması nedeniyle ve buraya giden nakliyeciler günlerce sıra bekledikleri için şeker pancarını Malatya'ya götürmek istemiyorlar.
 
“85 TL verdiğimiz halde gitmek istemiyorlar”
Şeker pancarı üretimi yapan Selahattin Çetiner, nakliye için devletin bize verdiği 65 TL desteği rağmen biz nakliyecilere 85 TL verdiğimiz halde kamyoncular nakliye için gelmiyor. Kamyoncular bizi aramayın boşuna biz gelmiyoruz diye konuşuyorlar. Kamyon şoförleri Malatya'da fabrika önünde günlerce beklemek istemedikleri için buraya gitmek istemiyorlar" ifadelerini kullandı.

Milletvekillerinden destek istedi
Çiftçi Çetiner yetkililere seslenerek, Bugüne kadar sadece 200 ton gönderdiğini söyledi tarlada ise 700 ton şeker pancarının beklediğini kaydetti. Geçen yıl bu zamanlarda şeker pancarını tamamen sattığını söyleyen Çetiner bir an önce milletvekillerinin bu konuya bir çare bulmasını istedi.

Malatya, Sivas ve başka yerden gelenler nakliyeler hemen işlem görüyor
Çiftçi Selahattin Çetiner iddiasına göre, Sivas Malatya ve çevre illerden gelen şeker pancarı bekleme süresi Şanlıurfa'ya göre çok az, şanlıurfa'dan gelen şeker pancarı nakliyeleri en az 4-5 gün beklediğini söyledi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum