Şanlıurfalılar asgari ücret beklentilerini açıkladı

Asgari ücretle ilgili görüşmelerin aralık ayında başlanacağı kararından sonra gözler yeni asgari ücretin ne kadar olacağına çevrildi. Şanlıurfa’da mikrofonlarımıza konuşan vatandaşlar, asgari ücretin değil yüksek enflasyonun düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

20 Kasım 2023 - 10:32
TAKİP ETTAKİP ET

Asgari ücret zammı için işçi, işveren ve hükümet hazırlıklara başladı. TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay, 2024'te geçerli olacak asgari ücret görüşmelerinin Asgari Ücret Tespit Komisyonun aralık ayında başlayacağını belirtti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’da aralık ayında görüşmelerin başlanacağını duyurdu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonun toplanma tarihi beli olmasından sonra gözler asgari ücretin ne kadar olacağına çevrildi. Şu an uzmanların tahminine göre; 15 bin TL ile 18 bin TL aralığında olması bekleniyor.

İşveren ve asgari ücretle çalışan işçilerin gözü kulağı çıkacak olan kararda. Fakat artırılan asgari ücret karşısında gelen zamlar vatandaşları tepkisine neden oluyor.

Vatandaşlar; gıda, barınma, akaryakıta gelen zamlar ve enflasyon; sürekli yükselen dolar ve euro karşısında asgari ücretin eridiğini söylüyor. Bununla beraber hayat pahalığı insanların kara kara düşünmesine neden oluyor.