Reklam
Reklam
Abdulkadir Çelikcan

Abdulkadir Çelikcan

UNESCO önemli ama tarihimizi sahiplenelim

27 Eylül 2018 - 08:10

Tarihin ve medeniyetlerin başkenti, Hz. İbrahim'in doğduğu kent Peygamber Şehri Şanlıurfa, nereye kazma vurulursa vurulsun, adeta tarih fışkırıyor. 

Tarihe ışık tutan Göbeklitepe de kazı çalışmaları sürerken, büyük uğraşlar sonucu UNESCO kalıcı listesinde kendine yer bulabildi.

Harran Ören yerinde ise, kazı çalışmaları sürdürülüyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan kazılarda Emeviler dönemine ait tuvaletler, lavabolar, İslami şartlara uygun banyolar ile Mardin Nusaybin'den getirildiği düşünülen gül kokulu şişelere rastlandı. 

Evet, Şanlıurfa dediğimiz gibi, her köşesinden tarih fışkırıyor. Tarihi Harran İlçesi'nde bulunan kümbet evleri, ilk İslam üniversitesi, rasathane ve kazı çalışmalarıyla UNESCO kalıcı listesine girmeyi hedefliyor.

Balıklıgöl'ü, Çarmelik sarayı, Kızılkoyun mağaraları, Hanları ve hamamlarıyla Şanlıurfa adeta bir tarih kenti, bu tarihe sahip çıkılması ve korunması gerekiyor.

Dünya'da tek canlı akvaryum özelliğiyle ve içerisinde Hz. İbrahim'in doğduğu mağara olduğuna inanılan Balıklıgöl Platosu, bugünlerde UNESCO'ya girmeye hazırlanıyor.

Tarihi kalesi, mağaraları ve hanlar bölgesinde bulunan  Balıklıgöl Platosu, Şanlıurfa'nın turizm kalbi konumunda… Tarihi Balıklıgöl UNESCO'nun kalıcı listesine girmesi için çalışmaların aksamadan yürütülmesi gerekiyor.

UNESCO'ya girmesi için, gerekli çalışmalar yerine getirilmeli ama bir yandan da Balıklıgöl platosundaki çalışmaların biran önce bitirilmesi gerekiyor. 
Örneğin, yıllardır restorasyonda olan ve bir dönem kilise olarak kullanılan Tarihi Döşeme camiinde çalışmaların bitirilmesi gerekiyor.

Döşeme caminin restorasyonun ne zaman bitirileceği merak konusu olurken, Balıklıgöl'de aydınlatmanın yetersiz oluşu, Rızvaniye camisinin bahçesinde bulunan odalar bir türlü değerlendiremezken, UNESCO'ya girmek biraz zor olacak gibi görünüyor.

UNESCO listesine aday olan Balıklıgöl'ün önce çevre düzenlemesi, aydınlatması ve peyzaj çalışmalarının bir an önce çözüme kavuşturulması gerekiyor 
Tarihi Hanlarımıza, hamamlarımıza kısacası tarihimize sahip çıkalım. UNESCO'ya girmek önemli ama tarihimizi ayakta tutabilmek daha önemli…

YORUMLAR

  • 0 Yorum