Reklam
Reklam
Mehmet Doğan

Mehmet Doğan

Turizm Köşesi

Gelecekte para kazandıracak karlı bir iş kurmak istiyorsanız işte birbirinden güzel kazandıracak projeler

04 Aralık 2017 - 14:13 - Güncelleme: 04 Aralık 2017 - 15:26

“Anneni mi yoksa babanı mı daha çok seviyorsun?” sorusundan hemen sonraki soru. “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” sorusu! Hepimiz çocukken bu soruyu duyduk. Genelde çoğumuzun yanıtı da, doktor, pilot,oğretmen olmaktı, özelde urfayı baz alırsak Ibrahim tatlıses yada Drej Ali olmaktı!

Hayat yoluna yeni adım atıyorduk ve dünya sadece biz, ailemiz ve arkadaşlarımızdan ibaretti. Literatürümüz geniş değildi ve biz bir çok kelimeyi sadece oyundan ibaret sanırdık. Ta ki, büyüyene; yavaş yavaş gerçeklere aklımız ermeye başlayana kadar. Nazım hikmet'in dediği gibi , Boğazlanan bir çocuğun kanı gibi aktı zaman. Hayata atılmak isteyen üniversite adayları için en büyük sıkıntılardan biri, hangi mesleği tercih edeceğiydi. Geçmişte, işler istikrarlı, doğrusal ve tekil idi, insanlar bir yol seçer ve liseden emekliliğe ona doğru ilerledi.

Bugün, işler karmaşık ve sürekli gelişiyor. Otomasyon her endüstriyi etkiliyor ve insanların yaptığı işler ile makinenin yapabilecekleri arasında geniş kapsamlı soruları gündeme getiren yıkıcı bir kuvvet haline dönüşüyor. Dünyadaki en iyi satranç oyuncusu yenen akıllı bir makinenin olduğunu gördüğümüzde zihinlerimizde robot devriminin yakın olabileceği korkusu geliyor ve korku, yeni ve yabancı bir şeyin kaçınılmaz bir sonucudur.

2023 perspektifinden bakıldığında ,mevcut altyapılarımızı yükseltip gelecek işlerin temellerini atacak yeni bir altyapı katmanı (dijital altyapı) oluşturmaya başlamış olmalıyız , cünkü Dördüncü Sanayi Devrimi yaşama, çalışma ve düşünme biçimimizi değiştiyor ve özellikle gelişmiş robotik yapay zeka ve makine öğrenimi ile ilgili olan teknolojilerin hızla gelişmesini beraberinde getiriyor.

Teknoloji görünmez hale geldikçe, dünyadaki işçilerin hayatlarınıda şekillendiriyor, sınırları siliyor ve insanların herhangi bir yerden çalışmasına izin veriyor.Yani İş artık gittiğiniz bir ofis yada fabrika değil. Kamu sektörü, bugün öğrencilerin geleceğin becerilerine dayalı olarak gelecekteki çalışma entegrasyonuna nasıl daha iyi hazırlanacaklarını düşünmelidir. Yüksek öğretim ve organizasyonların her ikisi de gelecek nesilleri yaşam boyu öğrenme zihniyetine hazırlamak zorundadırlar. Peki geleceğin para kazandıracak işleri neler olacak?

Başarılı girişimcilerin çoğu sürüyü takip etmeyenlerdir. Bu kişiler rekabetten önce pazarın ihtiyaçlarını anlamış olanlardır. Tabii ki bu tür bir öngörü risksiz olamaz ancak kazançlar da kayda değerdir. Bununla birlikte otomobil, internet ve akıllı telefon gibi çığır açan buluşlar ilk tanıtıldığında da hepsine şüpheci yaklaşıldı ancak etkileri sadece kültürel değil aynı zamanda ekonomik de oldu.

Fizyoterapist

Şu anda benim yazımı eğri büğrü bir pozisyonda okuyorsunuzdur ve gelecekte bir fizyoterapistin kapısını çalacaksınız demektir. Dünya genelinde artan istihdam, bilgisayarlar başında geçen uzun çalışma saatleri, Spordan uzak yaşayan insanlar, yaşlanan nüfuslar.. Bütün bunlar fizyoteparistlerin aydınlık geleceğini müjdeliyor.

3 boyutlu yazıcı dükkanları ve insan yedek vücut parçası üretimi

Bu teknoloji çok yeni değil 3D systems şirketinin kurucusu 1939 doğumlu Chuck Hull tarafından 1984 yılında icat edildi . Bilgisayar ortamında hazırlanan 3D çizimleri, 3 boyutlu katı nesneler haline getiren cihazlardır. Yeni bir lense mi ihtiyacınız var? O zaman yeni lenslerinizi kendi yazıcınızda bastırabilirsiniz. Gelecekte böyle olacak. Mimari modellerden lavabolara ve kamera parçalarına kadar her şey fabrikalarda üretilmek yerine ihtiyaç duyulduğunda 3 boyutlu yazıcılar tarafından üretilecek. Üç boyutlu yazıcılar ile kafatası, göğüs, çene, omurga ve yüz gibi bölgelerde kullanılmak için "titanyum" malzemeden vücut parçası üretiliyor. Bu laboratuarda kol veya ayak geliştirmeten ziyade deri, sinir veya kas geliştirmektir. . Yırtılmanın oluştuğu yer için ayrıştırılmış polimerler kullanıyor ve kanın içindeki kök hücrelerin iyileşmeyi gerçekleştirmesine izin veriyor.. Alet örgü şeklinde, spor ayakkabıların bağcıklarına benziyor ve insan saçından daha küçük liflerden oluşuyor. Ameliyattan 12 hafta sonra vücut bunu emiyor ve ön çapraz bağı yeniden gelişiyor.

Şişelenmiş hava firması: Kontrolsüz endüstriyelleşmesi neredeyse bir distopya senaryosunun oluşmasına yol açıyor, , uzak doğuda yılda 350 bin ila 500 bin kişi hayatını hava kirliliğine bağlı sebeplerden kaybediyor. Oksijen barlar 90’larda popülerdi ve birçok firma hala oksijen kapsülleri pazarlamaktadır.Bu kapsüller kanınızdaki oksijen miktarını arttırıyor ve yorgun veya bitkin olduğunuzda destek veriyor. Su şişelenebiliyorsa ve satılabiliyorsa neden hava şişelenmesin?

Araba şarj istasyonu: Elektrikle çalışan araçlar daha galerilere girmeden satıldı. Elektrikli arabalara olan yoğun talep şarj istasyonlarına olan talebi de arttırdı. Yerel yönetimlerin elektrikli minibüs, otobüs ve kamyon alımları yapmasını memnuniyetle karşılıyor. Otoyol dinlenme tesisleri, alışveriş merkezleri ve büyük konut projelerinden talep almaya başlayan üreticiler, yerel yönetimlerin desteğini de alarak akaryakıt istasyonlarında ve kent merkezlerinde yer bulmayı hedefliyor..

Holografik tiyatro: Farklı şehirlerdeki insanlar gerçek zamanlı olarak başka bir ülkedeki kişiyle görüşebiliyor. Hiç şüphe yok ki hologram tiyatroları 3D’nin yerini alacaktır. Recep Tayyip Erdogan holografik teknolojiyi kullanan ilk dünya liderlerindendir. Lazer ışınları yardımıyla boşluğa yansıtılan üç boyutlu imgeler olan hologramları bugün herkes biliyor.

Kök hücre eczaneleri: Geleceği parlak kök hücreler, hastalıkları biçimlendirmek ve yeni ilaçları test etmek için kullanılıyor ancak teknoloji ilerlediğinden kök hücreler ilaçları arka plana atacak gibi görünüyor. Şu anda bile kök hücreler dejeneratif hastalıklarda ve ameliyat sonrası hücre yenilenmesinde başarılı sonuçlar veriyor. İlaçlarla dolu eczaneler daha doğal ve daha iyi sonuçlar veren kök hücrelerle dolacak. Size belirli bir hastalıktan teşhis konulduğunda ve hastalığı tedavi etmek için kök hücre tedavisi önerildiğinde bunu eczaneden alabileceksiniz.

Dikey tarım: Dikey tarım apartmanı içinde havalandırma boşluğu vardır, havalandırma ve dış kapların arasına torf-perlit konulur ve 4 yıl aynı verimle kullanılabilir, 4 yıl sonra torf-perlit değiştirilmelidir,verimli ürün almak için gereklidir.Yüksek teknolojili seralar su miktarının büyük çoğunluğundan tasarruf edilmesini ve verimliliğin arttırılmasını sağlıyor. Peki neden bunları üst üste yığarak şehirleri kendi kendine yeter hale getirmeyelim? Dikey tarım aparatı toprak sorunu olmadan yakıt, işçilik, gübreleme ve sulamada tasarruf ederek daha fazla ürün almayı amaçlamaktadır. Geleceğin şehirleri doğadan büyük bir ders alacak ve ekosistem gibi davranmaya başlayacak. Gelecekte tarımın kahverengi su ve gıda kompostu kullanılarak yapılacağı ve vatandaşlar tarafından tüketilen gıdanın büyük bir kısmının gökdelenler tarafından üretileceği düşünülüyor.

Su ticareti: Su 21. yüzyılın benzinidir. Ancak insanlar her gün bir litre su içme ihtiyacı duymazlar. Yapılan araştırmalara göre yakın zamanda su kaynaklarında ciddi azalma yaşanacaktır. Su problemi özellikle de tarıma harcanan su miktarını göz önünde bulundurursak deprem dalgasına dönüşmek üzeredir.

Ay turu Turizim: Bilim adamları Ay yüzeyinde bulunan materyaller de kullanılarak kurulan bu üssün turizm faaliyetlerine de imkan sağlayacağına dikkat çekildi. Ay Köyü’nün ayın sürekli Güneş gören yüzünde kurulmasının planlandığı belirtiliyor. Parasını ödeyen müşterileri bu mutluluğu yaşatan bu Acentalar önümüzdeki beş on sene içinde ay uçuşlarıyla bir adım daha öteye gidebilir. turistler için 3 – 4 sene içerisinde ay uçuşları yapmayı planlıyor. Beklenen uçuşta iki koltuk olacak. Fiyat kişi başı 100 milyon dolar.

DNA tasarım firması: Bilim DNA araştırmalarında bir ilke imza attı. Araştırmacılar, insan embriyolarına yaptıkları genetik müdahale ile hastalık taşıyan DNA'yı düzeltmeyi başardı , Yani türkçesi Yaşlanmayı ve hastalıkları farklı yollarla iyileştirmeyi ve tedavi etmeyi de kapsıyor. Örneğin bebekte kalp krizi riski olduğu saptanırsa erken semptomlar kendini göstermeden önce genç yaşta tedavilere başlanabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum