Musa Kazım Özdilek

Musa Kazım Özdilek

İnsanlık

25 Ekim 2018 - 13:57

İnsanlık; Hz. Adem Peygamberin yaratılışıyla başlar ve günümüze kadar devam etmektedir. Tevrat ve İncil kitaplarında her ne kadar insanlığın yaratılışıyla ilgili ayetler yer alsa da, Dünya üzerinde değişmemiş tek kitap olan Kuran-ı Kerim'de İnsanlık ile ilgili en göze çarpan Zariyat Suresi 56. Ayetinde bahsedilen “Ben cinleri de İnsanları da ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” der.  

İlgili yazılı ve görsel medya da yani halk değimiyle “insanlığın doğuşu” deyimi var olsa da, bana göre insanlık doğmamış ancak yaratılmıştır. Ben burada İnsanlık terimini kesip ön plana çıkarmak istiyorum. 

Evet, Bütün mahlukatı yaradan bir yaratıcı bizleri dilimize, dinimize, ırkımıza şeklimize veya şemalımızdan önce insan olarak yaratmış. 

Yani önce insan olacaksın sonra Müslüman, önce insan olacaksın sonra doktor, önce insan sonra öğretmen, önce insan olacaksın sonra imam, ne kadar sıfat yazarsak yazalım başına insan gelmedikten sonra sıfıra sıfır elde var sıfır demektir. 

İnsan kelimesinin altını defalarca çizmek istiyorum ki sebebi şudur. Siluetimiz  insana benzeyebilir ama ruh insan olamamışsa düşünceler insan olamamışsa gayen insan olmaya elverişli değilse hangi din mensubuna bağlı olursan ol, hangi cemaate, hangi siyasi görüşe veya hangi makam ve mevkiye ulaşırsan ulaş, artist, şarkıcı, futbolcu, bürokrat, hoca, hacı artık devamını sen getir… ve ekle sen başta insan olamamışsan geriye sadece ve sadece hiçbir şey kalıyor.

Bana göre Dünya'nın tek sorunu insanlıktır. İnsan olamayışımızdır. Bugün baktığımız zaman gündemde bir yazarın suikastında nasıl ve neden öldürüldüğü üzerine bütün basın ve sosyal medya hatta ve hatta Dünya bu olayı çözmeye çalışıyor. 

Aslında olay basit, önceden kurgulanmış bir film gibi işliyor her şey, bütün aktörler önceden insanlık üniformalarını bir kenara koyup üstlerine biçilen rolleri oynamaya çalışıyor. Sonuç bir insan suikast sonucu ölüyor. 

Hayır, baylar hayır öldürülen tam anlamıyla İNSANLIK… Diğer tarafta Filistin'de İnsanlık suçu işleniyor diye bangır bangır bağırıyorlar.

 Her gün basına yansıyan veya yansımayan öldürülen çocuklar kadınlar ve masumlar herkes onların öldürüldüğünü sanıyor. Ama İnsanlık öldürülüyor. 

Emsallerine Suriye'de, Irak'ta, Arakan'da görebiliyoruz. Çünkü hep bir ötekileştirme savaşı eğer benden değilsen, düşüncemden, dinimden dilimden veya herhangi bir şeyimden bana göre sen ötekisin… 

Bu bir savaş insanı ötekileştirme savaşı, eğer insanı insan yapan değerlerin ötesinde bir yerlere götürürsen içine her türlü insanlık dışı unsurları yükleyebilirsin. 

Evet, baylar bugün Dünya maalesef bu savaşın ortasında kalmış durumda… 

Bugün Dünyada küçücük kız çocuklarına tecavüz ediliyorsa, zengin ve güçlü ülkeler fakir ülkeleri sömürmek için elinden geleni yapıyorsa, insanlar suçsuz ve masum yere öldürülüyorsa ve bir dünyada sömürü baz alınmış bir düşünce her yere egemen oluyorsa İnsanlık bu savaşta artık kaybediyor demektir. İnsan gibi insanların İnsanca yaşadığı bir dünyada kalmak umuduyla…

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Şeyma Karabulut
    1 yıl önce
    Kesinlikle.. ! rnrn''Önce insan olacaksın sonra müslüman'' gerçekten türkiye olarak ihtiycımız o*** tek şey bu galiba.. Son zamanlarda o kadar şey yaşadık ki daha açıklayıcı bir tanım olamazdı.. Müthiş.. rnrnEmeğinize Sağlık..rnrnSaygılar