Reklam
Reklam
Reklam
Rabia Uyğur

Rabia Uyğur

kadın olmak
uygurmedya@gmail.com

Gazetecilere hak edilen değer verilmiyor

05 Haziran 2018 - 09:28

Şanlıurfa'da faaliyet gösteren resmi gazetelerin sayısının 8 olduğunu biliyoruz  aynı zamanda Şanlıurfa'da faaliyet gösteren internet sitelerini yaklaşık 80 tane olduğu meydana çıktı. Bu sayının seçim zamanında meydana çıktığını görüyoruz ancak normal seçim olmadan Şanlıurfa'da faaliyet gösteren site sayısı 10-15 tane olduğunu biliyoruz.

Ayrıca  4 tane televizyonun olduğunu biliyoruz. Seçim arifesinde girerken  medya ile iç içe olduğunu söyleyen siyasi partiler maalesef internet siteleri ve gazeteleri dışlamaktadır. Partiler sadece televizyonlara odaklanmaktadır ancak haber siteleri ve gazeteleri yok saymaktalar. Oysa Urfa en çok takip edilen gazeteler ve internet siteleri olduğunu bilmeyen yoktur.

Bazı siyasi partiler sanki seçim sadakası veriyor internet sitelerine ve  gazeteciler Dilenci gibi bir muamele görüyor. Bu süreç gazeteciler  bir dönüm noktası olduğunu görmekteyiz, gerçekten siyasi partilerin bu konuda gazetecilere çok değer vermesi gerektiğini düşünüyorum.

  Şanlıurfa'da görev yapan yerel ve ulusal basındaki gazeteci arkadaşlarımızın gerçekten kamuoyunun sesi olmalıdır. Gazete ve internet siteleri elbette siyasi partilerin haber yapmalıdır ancak emeklerin karşılığı da verilmelidir. Gazeteciler gerçekten askeri ücretle çalışanın insanlardır,Şanlıurfa'da faaliyet gösteren resmi gazete 8 olduğunu her bir gazetede 7 kişinin çalıştığını biliyoruz. Gazetelerin resmi kurumdan beli bir miktarda para aldığını biliyoruz ancak bu para çalışan gazetecilerin maaşını karşılamamaktadır.

Bugün gazetelerin ve televizyonların zarar ettiğini biliyoruz Ancak siyasi partilerin yüzbinlerce TL televizyonlara aktarırken resmi ilan alan gazeteler ve resmiyette gerçekten kurumsal kimliği olan haber siteleri mağdur oluyor. Bu konuda siyasi partiler sanki gazeteler ve internet siteleri sadaka dağıtır gibi para dağıtıyor yani çok cüzi bir paraya yani 500 TL gibi bir miktar teklif ediyor.

Tüm gazete ve haber siteleri bu ücretler karşısında haber  yapmaması gerekir, her Seçim döneminde siyasi partiler basından sorumlu SKM kurarak her zaman da belli insanların başa getirdiğini biliyoruz. Siyasi partilerin ve kamuoyu gerçekten halkımız Şanlıurfa'da Yerel basını ve yerel basında çalışan arkadaşlar Gerçekten desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Belediyeler olsun Valilik olsun Başka kurumlar olsun STK'lar olsun. Tüm kurumların gazetecilere sahip çıkması gerekiyor. Babam da gazeteci olduğu ve bu konuda kendisinden aldığım bilgiler doğrultusunda bu yazımı yazıyorum.

Gazeteciler  gerçekten zor şartlar altında görev yaptığını babam bana her zaman anlatıyor.Benim de Urfa değişim gazetesinde yaklaşık 6, 7 aydır köşe yazıyorum bu konuda hep iş cinayetleri ve  tarım işçilerini dile getirdim.

Şanlıurfa’nın kültürel tarihini dile getirdik ama hiç gazeteciler Kendi hakkında  bir yazı yazmadılar bu konuda köşe yazmadılar sanki gazeteciler güllük gülistanlık içinde yaşıyorlar. Yetkilileri de durumu biliyor ve yetkililer gazetecilerin evlerini ziyaret etmesi lazım, ailelerinden fikir alması lazım, ne zor şartlar altında görev yaptıklarını bilmeleri lazım bu konuda hem devlet tarafından hem yetkililer tarafında bunu desteklenmesi lazım.

Eğer yerel gazeteciliği gerçekten güçlendirmek istiyorsak bu konuda sivil toplum kuruşların  olsun Valilik olsun Devletimiz olsun siyasi partilerimiz olsun gazetecilerin fikrini alıp nasıl yerel gazeteleri güçlendireceğiz diye fikirleri alınması gerekiyor.

Gazeteciler 7/24 saat çalışmakta yılın 12 ayı dinlenmeden çalışıyor. Bugün seçime girdik ve gazeteciler gerçekten evde durmuyor,  siyasi partilerin peşinden koşmaktan gece geç saatlerde ancak eve gelebiliyor. Gördüğümüz kadarıyla yazımın  ortasında da demiştim siyasi partiler Sadakat dağıtır gibi gazetecilere belli bir miktarda bütçe ayırmış. Bu kadar düşük fiyatları görünce partilerin ne kadar gazetecilere değer verdiğini anladık.  Artık Şanlıurfa'da gazeteciler ve yazarlar bir olup güçlü olması lazım diye düşünüyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum