Reklam
Reklam

'Hayali fatura' iddiasına yanıt geldi

Enerji Bakanlığı, Milletvekili Tanal’ın Şanlıurfa’da ‘hayali’ elektrik faturası kestiğini iddiasına yanıt verdi. Verilen yanıtta “bir çalışanın hatası” olarak değerlendirildi.

'Hayali fatura' iddiasına yanıt geldi
04 Aralık 2020 - 11:41

CHP Milletvekili Mahmut Tanal tarafından daha önce gündeme getirilen ‘hayali’ fatura iddialarına bakanlıktan yanıt geldi.

Bakanlıktan Tanal’a verilen yanıtta, “Şirketten (DEDAŞ) alınan bilgilere göre; 1 dakika arayla oluşturulduğu ifade edilen faturalar 2018 yılı Temmuz ayında bir çalışanın oluşturduğu faturalar olup bunun tespit edildiği zaman bu fiili gerçekleştiren personel işten çıkarılarak, faturalarda gerekli düzeltmeler yapılmıştır” denildi.

Bakanlığın cevabında ayrıca, Tanal’ın Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) ulaştırdığı belgeler üzerinde gerekli incelemelerin yapılacağı belirtildi.

TANAL KOMİSYON TOPLANTISINDA TEKRAR GÜNDEME GETİRDİ
Şanlıurfalı olan vekil Mahmut Tanal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2021 bütçesinin görüşüldüğü komisyon toplantısında, Bakan Fatih Dönmez’e Şanlıurfa’da neden sürekli elektrik kesintisi yaşandığını sormuştu. Konuşmasına devam eden Tanal, kayıp-kaçak oranlarının ayrı ayrı belirtilmesi gerektiğini kaydederek, “Kayıpların, kaçakların oranı ayrı ayrı belirtilebilmeli. Aksi taktirde vatandaş şirketlerin yapmamış olduğu yatırımlardan dolayı zan altında bırakılmakta, şaibeli duruma getirilmektedir” ifadelerini kullanmıştı.

Elindeki Şanlıurfalı abonelere ait faturaları gösteren Tanal, özel elektrik şirketince kesilen ‘hayali faturalar’ iddiasını tekrarlayarak, şunları aktarmıştı: “Bu, bakın, pırasa gibi Sayın Bakanım, elimde faturalar var. Bu pırasa gibi faturalarla… Siz bir dakika içerisinde Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinden Viranşehir’e gidemezsiniz, Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinden Akçakale’ye bir dakika içerisinde gidemezsiniz. Bunların hepsinde birer dakikayla faturalar kesilmiş; bu ne demektir? Yerinden oturmuş pırasa doğrar gibi fatura kesilmiş durumda demektir. Peki, bu faturayı kesen kişinin sicil numarası aynı, adresler farklı, ilçeler farklı… Kaldı ki şimdi, burada, aşağı yukarı 50-60 arkadaş burada bir arada çalışıyoruz. Bizim evlerimizde hepimizin kullanabileceği elektrik faturalarının 83 lira, 83 lira 20 kuruş, 84 lira veya 90 lira, 91 lira şeklinde gelebilmesi imkânsızdır, hayatın doğal akışına aykırıdır. Burada şirketlerle ilgili Bakanlık ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu denetim yapmıyor. Bakın, denetim yapılmadığının göstergesinin yine bir fotokopisini belgeyle size ibraz edeceğim. Sizin de bu işin peşini bırakmayacağınıza inanmak istiyorum.”

Bu haber 867 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum