Reklam
Reklam
Reklam

'Kadın kooperatiflerine her türlü destek verilecek'

Şanlıurfa’da bir dizi temaslarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kadın kooperatiflerinin geliştirilmesi için belediyeler, valilikler, kurumların ve bakanlık olarak her türlü desteği vereceklerini söyledi.

'Kadın kooperatiflerine her türlü destek verilecek'
09 Haziran 2021 - 16:45 - Güncelleme: 09 Haziran 2021 - 17:22
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Şanlıurfa'da Valilik, Büyükşehir Belediyesi ile AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ettikten sonra Şanlıurfa'da düzenlenen "Kadın Kooperatifleri Güneydoğu Anadolu Buluşması" etkinliğinde, "Bugün kooperatifler eliyle birbirimizin eksiğini tamamlarken içinde yaşadığımız toprağın geleceğini de beraber inşa ediyoruz." diye konuştu.

Bakan Derya Yanık’ın katılımıyla yüz yüze ve çevrimiçi Kadın Kooperatifleri Güneydoğu Anadolu Buluşması düzenlendi. Programa Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Kooperatif Başkanı Seher Kılıç ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal yüz yüze katılırken, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt ve Şırnak illerinin valileri, kooperatif başkanları ve kadın milletvekilleri ise çevrimiçi katıldı. Program, toplam 9 ilden katılımla gerçekleştirildi.

“SOSYAL HİZMET ALANINDA MUAZZAM DEĞİŞİKLİKLER YAŞADIK”
Bakan Yanık, "Sosyal hizmet alanında 2002’den bugüne muazzam değişiklikler yaşadık. AK Parti iktidarları döneminde, sosyal politikalar anlamında Türkiye’nin dört bir köşesinde ele alınmayan herhangi bir başlık yok. Geçenlerde sağlık desteğiyle, sağlık politikasıyla ilgili konuşurken arkadaşlarımıza şunu da anlattım, aramızda genç arkadaşlar da vardır. Bu memleket hasta olup da ilaç alamadığı için, tanıdık doktor arayıp, tanıdık eczane arayıp, bir de devlet memurunun karnesine ilacını yazdırıp oradan ilacını temin eden günler yaşadı. Bugün sağlık sistemimizin, sigorta sistemimizin uluslararası ve ya yerel otoritelerin onaylayıp da bizim sağlık sistemimizin karşılamadığı bir tedavi yöntemi yok. Ne kadar pahalı olursa olsun hepsini karşılıyoruz. Sosyal Hizmetler olarak bizler bakanlığımız üzerinden 42 ayrı kalemde sosyal yardım yapıyoruz. Nakit ya da nakde çevrilebilir yardımdan bahsediyorum. Ayrı ayrı, ama az, ama çok. Bunlar sadece bir kısmının kamuoyunun bildiği, pek çoğunu ancak ilgilisinin bildiği, yardımı alanın bildiği yardımlar” dedi.

KADIN KOOPERATİFLERİ BULUŞMASININ YEDİNCİSİ URFA’DA YAPILDI
Kadınların üretime dahil edilmesini amaçladıklarını söyleyen Bakan Yanık, “Şimdi kadın istihdamı ve kadın iş gücü ile alakalı niye bu kadar şey yapıyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki bir toplumun elbette ki sosyal yardımlarla desteklenmesi, ihtiyaç sahibinin desteklenmesi çok önemli ama daha önemlisi çalışabilecek güçte ve kabiliyette olan insanların üretim sistemine, üretim bandına dahil olmasıdır. Bunun en önemli başlıklarından birisi de kadınlardır. Bizler bu kadar aileyi, toplumu önemseyen aile ve toplum geleceğini, sıhhatinin gerekliliğini önemseyen insanlar olarak kadınların istihdama dahil olmasını neden önemsiyoruz. Kadınları rahatsız etmek için mi ya da aileleri rahatsız etmek için mi, hayır. Tam tersine bizim bulunduğumuz coğrafyada ve yaşadığımız dünyada çok güçlü, ayakları üzerinde duran, geleceğini inşa eden bir ülke olmak yolunda daha çok mücadele etmemiz gerekiyor. Anadolu topraklarının kadınları her zaman çok üretkendir. Her zaman çok dirayetlidir ve yuvayı düşü kuş yapar dedirtecek kadar himaye eden, derleyen, toplayan ve evini, ocağını kendisinin etrafında kuran niteliktedir, kuran karakterdedir. Anadolu Bacıyan-ı Rum örneğini 11’inci yüzyılda yaşamıştır. Anadolunun kadınları Bacıyan-ı Rum örneği üzerinden kadınların yeteneklerini, üretim ekonomisine katılım kabiliyetlerini küçük ölçekten başlayarak bütün bir toplum inşasına kadar götürme örneğinin tecrübesine sahiptir. Bugün Güneydoğu, daha önce yaptığımız yerlerde, Kadın Kooperatifleri buluşmasının bugün yedincisini Şanlıurfa’da yapıyoruz. Allah nasip ederse önümüzdeki süreçte bu buluşmayı gerçekleştiremediğimiz diğer bölgelerimize gideceğiz ve oralarda da bu buluşmayı yapacağız” ifadelerine yer verdi.
 
KADIN KOOPERATİFLERİNİN GELİŞMESİ İÇİN HER TÜRLÜ DESTEK VERİLECEK
Bakan Yanık, "Yerelde belediyelerimiz, valiliklerimiz, kurumalarımız, bizler bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Nitekim bugün yaptığımız bu buluşma aslında 3 bakanlığın ortak eseridir. Ticaret Bakanlığımız, Tarım ve Orman Bakanlığımız ve bizim bakanlığımızın ortak yürüttüğü bir projenin buluşmasındayız bugün. Ben diğer iki bakanımıza da bu projeye verdikleri destekten dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

GÜNEYDOĞU’DA 63 ÇALIŞTAY YAPILDI
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak’ta gerçekleştirilen çalışmalarda 63 çalıştay, eğitim ve bilgilendirme  etkinlikleri ile 6 bin 131 kişiye ulaşılarak, 15 kadın kooperatifine ziyaret gerçekleştirildi. Çalışmalar kapsamında 35 de yeni kadın kooperatifi kuruldu.

Necmettin Yaşarsoy / Urfa Değişim
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum