Reklam
Reklam

Kazancı Bedih, mezarı başında anıldı

Şanlıurfa'nın önemli gazelhan ustalarından olan ve 'Kazancı Bedih' adıyla tanınan ünlü gazelhan Bedih Yoluk vefatının 18. yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Kazancı Bedih, mezarı başında anıldı
19 Ocak 2021 - 11:21 - Güncelleme: 19 Ocak 2021 - 16:43
'Kazancı Bedih' adıyla tanınan ünlü gazelhan Bedih Yoluk ölümünün 18. yıldönümü nedeniyle Bediüzzaman Aile Mezarlığı'ndaki mezarı başında anıldı. Anma programına, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Kültür ve Turizm Dairesi Başkanı Niyazi Kocadağ, Kazancı Bedih'in oğlu Naci Yoluk ile sevenleri katıldı.

Merhum Kazancı Bedih için Kuran-ı Kerim’in okunduğu, duaların edildiği anma töreninde konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ünlü gazelhanın söylediği gazellerle tüm Türkiye’nin gönlünde taht kurduğunu söyledi.

Başkan Beyazgül: ”Fatiha’mızı okuduk Kuran-ı Kerim okuduk. Kendisini ölüm yıldönümünde rahmetle anıyoruz. Kazancı Bedih bütün Şanlıurfa’daki gazelhanların, üstat olarak kabul ettiği, Pir olarak kabul ettiği hiç kimsenin üzerinde tartışma yapmadığı bir isimdir. Kazancı Bedih, gönülden söyledi ve gönüllere dokundu. Bazı zamanlar insanlar şu ifadede bulunurlardı. Gazellerini dinledikleri zaman hüzünlendiklerini ve etkilendiklerini anlatırlardı. Urfa dışına çıktığımda benden Kazancı Bedih’in kasetlerini isterlerdi. Sesi gibi hayatı da tertemiz ve düzgündü. Kendi emeği ile çalışır kazanırdı. Bu nedenle hem Şanlıurfa’nın hem de tüm Türkiye’nin gönlünde taht kurmuştu. Bugün mezarı başında kendisini rahmetle anıyor, mekânı Cennet olsun diyoruz. Biz hepimiz burada sevenleri adına mezarı başındayız. Merhum Kazancı Bedih’e bir kez daha rahmet diliyorum” diye konuştu.

Şanlıurfa’nın ‘Kazancı Bedih’ adıyla tanıdığı Bedih Yoluk’un oğlu Naci Yoluk da anma programının ardından konuşarak Başta Şanlıurfa büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül olmak üzere Ünlü gazelhanı unutmayarak mezarı başında dualarla yâd eden sevenlerine, basın mensuplarına teşekkürlerini iletti.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Urfa'nın Sahibi!
    1 ay önce
    Urfa'nın önemli bir değeriydi. Sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayata veda etti. Fakirlik ve yoksulluk içinde yaşadı, öldükten sonra mezarı başında anmak sahip çıkmak olmuyor. Bizler o treni kaçırdık ne yazık ki...