Reklam
Reklam

Kızılay Meydanı'nda beton tehlikesi

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Kızılay Meydanı için betonlaşma tehlikesi bulunuyor. Meydanın yapılacağı bölgenin imar planında bina yapımına engel bir kriter bulunmaması, akıllara bölgede tekrar bina yapılacak mı sorusunu getirdi.

Kızılay Meydanı'nda beton tehlikesi
20 Kasım 2020 - 10:16 - Güncelleme: 20 Kasım 2020 - 10:20
Şanlıurfa kent merkezindeki sıkışıklığı gidermek için yeni meydan düzenlemeleri projesi başlatan Büyükşehir Belediyesi, yıkım çalışmalarını başlattığı Kızılay meydanı ile ilgili olarak basın mensuplarına, bölge mahalle muhtarlarına yönelik lansman toplantısı düzenlendi.

Proje hakkında detaylı bilgi veren Başkan Beyazgül  ''Şehir merkezindeki sıkışıklığı gidermemiz gerektiğine inanıyorduk ki Şanlıurfa halkı da bunu hep bize ifade etti. Yine dünyanın çok az yerinde olan eski Şanlıurfa tipi tescilli tarihi evlerin çevresini açmamız gerekiyordu bunun için de çalışmalarımız devam ediyor. İlk yaptığımız iş belediyenin de ek hizmet binası olan Kızılay meydanındaki yıpranmış binayı yıkmak oldu. Daha önce otel olarak kullanılıyordu bilindiği gibi az bir alan açılmasına rağmen şunu ifade etmiştik. Bizim bu meydanı açma irademiz var ve biz bu iradeyi ortaya koyduk demiştik. Kızılay meydanını yıkım çalışmalarında kolaylık sağlayan esnafımıza teşekkür ediyoruz. Kızılay ile yaptığımız çalışmalar neticesinde burada bulunan hizmet binasını kamulaştırarak meydan düzenlemesi için yıkım çalışmasını başlattık. Meydanın büyüklüğü 3 bin 613 m2 70 kadar bağımsız bölüm vardı. Tahliyesi tamamlandı. Tahliyesi için oradaki kiracılara süre verildi ve o süre bitti. Ben kiracı kardeşlerimize de çok teşekkür ediyorum hiçbir güçlük çıkarmadan tahliyeyi gerçekleştirdiler. Bu Şanlıurfa’ya yapılan bir iyiliktir.'' dedi.İmar planı değişecek mi?
Düzenlenen lansman toplantısında Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl temsilcisi Mehmet Selim Açar söz alarak Büyükşehir Belediye Başkanına meydan ile ilgili soru sordu. Açar ‘’Ben mesleki açıdan baktığımda imar planında iki buçuk emsal ve sekiz katlı bir yapılaşma hakkına sahip olduğunu görüyorum, özel proje alanı olarak görünüyor. Bu özel proje alanı legrandını Novada parkta da görebiliyorum. Bu alanın imar planı değişikliğinde meydan olarak işlenmesi noktasında bir çalışmanız var mı? ‘’ sorusunu sordu. Başkan Beyazgül bu soruya sadece ‘’evet, aynı şekilde dediğiniz şekildedir’’ demekle yetindi.

‘’Sunulanın dışına çıkabiliriz’’
Şanlıurfa’da daha yeşil alan olacak denilerek yıkılan kent merkezindeki 11 Nisan Stadyumun yerine bir AVM yapıldı. Kızılay meydan projesi içinde benzer bir tehlike olup olmadığını muhabirimiz Büyükşehir Belediye Başkanına sordu. Gazetemiz muhabiri ‘’Kızılay meydanında bir betonlaşma olacak mı, Novada Park tarzı bir yapı olacak mı, şuan projede de görüyoruz bazı beton yapılar var, yani burası Novada park gibi bir betona boğulacak mı? Sorusunu sordu. Soruya cevap olarak Başkan Zeynel Abidin Beyazgül ‘’Bizim tercihimiz biliyorsunuz yeşilden yana, yine bu sunulanın dışına tabi ki çıkabiliriz, daha ŞUTSO binası var’’ diyerek cevap verdi.

Gülbahar Balta / Urfa Değişim

YORUMLAR

  • 0 Yorum