Reklam
Reklam

Şanlıurfa’ya projeler olarak geri döndü

Şanlıurfa’nın geleceği için Ankara’da bir dizi temas ve ziyaretlerde bulunarak kaynak arayışlarını sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün girişmeleri tek tek sonuç veriyor. Yıllardır Şanlıurfa’nın beklediği Yeşildirek Kentsel Dönüşüm projesi için Toplu Konut İdaresi ile gerekli görüşmeler yapılarak projelendirme çalışması tamamlanan 294 konut ve 26 işyerinin yapım çalışmaları için ihale süreci başlatıldı.

Şanlıurfa’ya projeler olarak geri döndü

Şanlıurfa’nın geleceği için Ankara’da bir dizi temas ve ziyaretlerde bulunarak kaynak arayışlarını sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün girişmeleri tek tek sonuç veriyor. Yıllardır Şanlıurfa’nın beklediği Yeşildirek Kentsel Dönüşüm projesi için Toplu Konut İdaresi ile gerekli görüşmeler yapılarak projelendirme çalışması tamamlanan 294 konut ve 26 işyerinin yapım çalışmaları için ihale süreci başlatıldı.

Şanlıurfa’ya projeler olarak geri döndü
11 Temmuz 2020 - 16:23

BÜYÜKŞEHİR HER ALANDA ŞANLIURFA’NIN KALKINMASI İÇİN ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Şanlıurfa’nın yıllardır beklediği hizmetler, Başkan Zeynel Abidin Beyazgül öncülüğünde, Büyükşehir Belediyesi tarafından birer birer gerçekleştiriliyor.
Şehrin gelişim ve dönüşümüne yeni bir vizyon katmak için yeni projeler, yaşam alanları, kentsel dönüşüm, köprülü kavşaklar, yeni yol düzenlemeleri ve yeşil alanlar inşa eden Büyükşehir Belediyesi vatandaşların yaşam kalitesini her gün biraz daha yükseltiyor.ŞANLIURFA BİLİM MERKEZİ KURULUYOR
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa’da kurulacak olan Bilim Merkezi için Ankara’da Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile projenin detaylarını görüştü.

Yaş ortalaması ile Türkiye’nin en genç nüfuslu şehri olan Şanlıurfa’da gençleri bilime yönlendirmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK iş birliği ile kuracağı Bilim Merkezi ile genç mucitleri, geleceğin bilim adamlarını yetiştirecek.
 
İlk bilim çalışmalarının yapıldığı Harran Ekolünü tekrar canlandırmak için Şanlıurfalı gençlere yönelik kurulacak olan Bilim Merkezinde,  uzman öğreticiler tarafından uygulamalı eğitimlerin alınabileceği, robotik kodlama, dokunarak ve hissederek hayal güçlerini oluşturabilecekleri Bilim Merkezi inşa edilecek.
 
YEŞİL KORİDOR PROJESİ ŞANLIURFA’YA ÇOK YAKIŞACAK
Yenilikçi projelerin şehri olan Şanlıurfa’da pilot uygulama olarak başlatılacak olan Yeşil Koridor Projesi, eski hal pazarı kavşağında yapımı tamamlanan TOKİ'ye ait iş merkezi bahçesinde uygulanacak.
Şanlıurfa’da bir ilk olan Yeşil Koridor Projesi pilot bölge olarak Novada Park, 11 Nisan Kurtuluş Camisi ve Şanlıurfa Valiliği arasında geçiş koridoru olan 250 metrekarelik alanda uygulanacak.
 
GES PROJELERİ İLE ENERJİ TASARUFU SAĞLANACAK
Çağın gerektirdiklerini modern dokunuşlarla gerçekleştirmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de en ucuz ve sağlıklı içme suyunun sağlandığı Şanlıurfa’da, ŞUSKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde kurduğu Güneş Enerji sistemleri ile kendi enerjisini üretmeye devam ediyor.


 
BÜYÜKŞEHİR İLE ŞANLIURFA’YA YENİ YOL AĞI
Şanlıurfa’da trafik yoğunluğunu minimize etmek için yeni yollar, köprülü kavşaklar, bulvarlar ve yeni yol düzenlemeleri yapan Büyükşehir Belediyesi, bir yandan Karakoyun Köprülü Kavşağının çalışmalarını sürdürürken Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Çevik Kuvvet Köprülü Kavşağı ile kuzeybatı çevre yolunda devam eden çalışmaların hızlandırılması için girişimlerde bulunuyor.


 
Kent merkezi ve tüm ilçelerde birçok noktada aynı anda çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, toplamda 1459 km stabilize, mekanik, asfalt ve beton yol yapımı gerçekleştirdi.
Balıkayağı, Çardaklıkaya, Abdülkadir Badıllı Bulvarı, Açıksu Caddesi ve Akçakale Caddesinde yol genişletme, kot düşürme ve şab çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, modern teknolojinin yeniliklerini kullanarak sinyalizasyon çalışmalarını gerçekleştirirken aynı şekilde yeni kavşak düzenlemeleri ile sorunsuz bir trafik akışını sağlıyor.
 
ŞANLIURFA’DA TURİZME YÖNELİK ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPILDI
Dünyayı saran koronavirüs salgınında aldığı tedbirlerle başarılı bir sınav veren Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, vizyoner projeleri sayesinde kentin turizm gelirlerini de artırmak için düğmeye bastı.
İnsanlık tarihinin yeniden yazdığı Göbeklitepe’si, Nemrut tarafından ateşe atılan İbrahim Peygamber’in düştüğü yere serin ve selamet olup gül bahçesine dönüşen Balıklıgöl’ü, sabır timsali Eyyüb Peygamber’in “Sabır Makamı”,  Açık Hava Müzesini andıran Harran’ı,  sadece topraklarında yetişen siyah gülün memleketi Halfeti’si, baharın ve bereketin sembolü olan kelaynaklara ev sahipliğii yapan Birecek’i ve hepsinden önemlisi “Peygamberler Şehri” unvanı ile “Görülesi ve yaşanılası bir kent” olan Şanlıurfa’nın turizmi, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün çizdiği rota ile şahlanıyor.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılını “Göbeklitepe” Yılı ilan etmesinin ardından gerek paydaş kuruluşlarla gerek sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek fikir ve önerileri tek çatı altında buluşturan Büyükşehir Belediye Başkanı Beyazgül, ortak akılla Şanlıurfa'yı turizm şehri yapmakta kararlı.
 
TURİZM İÇİN MEGA PROJELER
Adeta bir açık hava müzesi olan Şanlıurfa’da Turizme yönelik önemli projeler gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi; Halil-ür Rahman ve Eyyüp Peygamber makamını birbirine bağlayan “Kültür ve Turizm Yolu”,  ‘Edessa’dan Fırat’a Turizm Yolu” ve  “Siverek Takoran Vadisi” çalışmalarını başlatırken tarihi bulguları gün yüzüne çıkartmak için tarihi alanlarda kamulaştırma çalışmaları yapıyor.
Saklı cennetleri bir bir kent ekonomisine kazandırmayı hedefleyen Başkan Beyazgül, Kızılkoyun Mağaralarının ışıklandırılması, Kale eteği yeşil alan projesi gibi çalışmaların başlatılmasında öncü oldu.
Şanlıurfa turizminde hedef yükselten Büyükşehir Belediyesi, şehre gelen turistlerin daha iyi hizmet görebilmesi için “Turizm Karşılama ve Enformasyon Bürosu”nun da kurulması için gerekli çalışmalar başlattı.


 
ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TEDBİRİ ELDEN BIRAKMIYOR
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs salgınının ülkemizde ilk görüldüğü andan itibaren 'Panik yok tedbir var' sloganı ile çalışmalarını kent gelinde aralıksız sürdürüyor.
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve paydaş kurum kuruluşlar ile birlikte İl Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı karar neticesinde bir yandan kent genelinin tamamında dezenfekte çalışmalarını gerçekleştirirken bir yandan da Türkiye’de bir ilke imza atarak kent merkezi ve ilçelerde kurduğu araç dezenfekte istasyonları ile vatandaşların araçlarını ücretsiz dezenfekte etmeye başladı.


 
2 MİLYON MASKE VATANDAŞLARA DAĞITILDI
Şanlıurfa’da vatandaşların maske ihtiyacını karşılamak için Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde bulunan 10 Kadın Destek Merkezinde 219 kişilik Personel ile 7 gün 24 saat esaslı bir şekilde, Uluslararası Sağlık Hizmetleri tarafından onaylanan malzemeler ile antibakteriyel özelliği olan toplam 2 milyonu aşkın maske üreterek vatandaşlara ücretsiz bir şekilde dağıtıyor.


 
BAŞKAN BEYAZGÜL ESNAF ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
Her defasında vatandaşlarla bir araya gelmeye büyük bir gayret gösteren Başkan Beyazgül, bir yandan esnaf ile ahilik duasına katılırken bir yandan da farklı bir ilçede esnaf ve ev ziyaretlerini sürdürüyor.


 
“Vatandaşlarımızın her zaman emirindeyiz ve şehri ortak akıl ile yönetmeyi hedefliyoruz” diyen Başkan Beyazgül, yerel yönetimler olarak önceliğimizin insan merkezli hizmetler olduğunu belirtti.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti Halfeti ilçe başkanı belli oldu
AK Parti Halfeti ilçe başkanı belli oldu
Öne çıkan haberleri sesli dinleyin! (24 Ekim)
Öne çıkan haberleri sesli dinleyin! (24 Ekim)