Reklam
Reklam
Reklam

TFF kararını verdi; "kural hatası yok"

Fenerbahçe'nin, Süper Lig'in 38. haftasında oynanan Aytemiz Alanyaspor maçında Valencia'nın penaltısının ofsayt gerekçesiyle iptal edilmesinin ardından yaptığı kural hatası başvurusu, TFF tarafından kabul edilmedi.

TFF kararını verdi; "kural hatası yok"
07 Mayıs 2021 - 16:37 - Güncelleme: 07 Mayıs 2021 - 16:39
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Fenerbahçe'nin ligin 38. haftasında oynanan Aytemiz Alanyaspor mücadelesinde, sarı-lacivertli futbolu Valencia'nın kazandığı penaltı kararının, VAR'da 'ofsayt' gerekçesiyle iptal edilmesi sonrası yaptığı kural hatası başvurusunu değerlendirdi. TFF Yönetim Kurulu, söz konusu mücadelede kural hatası olmadığını belirtirken, resmi siteden de şu açıklama yapıldı:

"Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu bugün Riva’da yaptığı toplantıda Fenerbahçe A.Ş. Kulübü’nün 29.04.2021 tarihinde oynanan Aytemiz Alanyaspor-Fenerbahçe A.Ş. müsabakasına ilişkin kural hatası itirazını değerlendirmiştir.

Yapılan inceleme sonucunda söz konusu müsabakada kural hatası olmadığına karar verilmiştir."

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • OBJEKTİF ADAM
    1 ay önce
    Kural 11 / 100.sayfada belirtilen 3 paragraflık bölümde birbirine yakın metinler kafa karıştırdığından tam bir bilgi kaosu oluştu. Buraya girmeden ofsaytı açıklayan “aktif oyun” kavramını analiz etmek gerekiyor. Aktif oyun ; ofsayta mağruz kalan oyuncunun hareketi ve top ile ilişkisi ile ilgilidir. Ceza alanına yapılan ortalarda aktif oyun , söz konusu hücum oyuncusunun top ile teması sırasında gerçekleşir . Çünkü oyuncuya atılan top bir pas değil ortadır .Yani amiyane tabir ile “ben ortaya atıyorum kim alırsa alsın” betimlemesinden hareket ile burada ofsayt (hücum oyuncusu topa temas edene kadar) gerçekleşmez. Ofsayt pozisyonundaki oyuncuya verilen paslarda ise durum farklıdır. Çünkü burada ofsayt pozisyonundaki oyuncuya atılan pasa söz konusu oyuncunun hareketlenmesi , “aktif oyunu “ başlatır. Çünkü artık top sadece o hücum oyuncusunu ilgilendirmektedir o da bunu bilerek “aktif oyuna” katılır. Böyle olunca arkasındaki savunma oyuncusunun da olası bir avantajını ortadan kaldırır. Buna en büyük örnek ; Oyun Kuralları 206.sayfadaki Oyuna Müdahaleyi anlatan şekildir. Bilerek atılan bir pasta aktif oyunun başlaması nedeni ile kural şunu diyor ; “ bir oyuncu (A), hakemin kanaatine göre ofsayt pozisyonunda olmayan başka takım arkadaşının topla oynama ihtimali yoksa topla oynamadan veya dokunmadan cezalandırılabilir” Yani “ille sonucun ne olacağını beklemene gerek yok. Çünkü olayın başlangıcı ofsaytı oluşturuyor . Çünkü ofsaytı şüpheye düşürecek bir pozisyon yok” demek istiyor. Pozisyonda Valencia hareketlenmese sabit dursa , Coulker rakibini itse pozisyonda ofsayt doğmayacağı için penaltı kararı doğru olurdu ama Valencia top hareketlenerek ofsaytı başlattığından dolayı pozisyondaki doğru karar “ofsayt” olmalıdır.