’Urfa ile Antep arasında ayrımcılık mı...

'Urfa ile Antep arasında ayrımcılık mı yapılıyor?'

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Şanlıurfa ile Gaziantep arasında bulunan dar yolları Meclise taşıdı. Aydınlık, Şanlıurfa ile Gaziantep arasında ayrımcılık yapıldığını söyledi.

'Urfa ile Antep arasında ayrımcılık mı yapılıyor?'

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Şanlıurfa ile Gaziantep arasında bulunan dar yolları Meclise taşıdı. Aydınlık, Şanlıurfa ile Gaziantep arasında ayrımcılık yapıldığını söyledi.

'Urfa ile Antep arasında ayrımcılık mı yapılıyor?'
12 Temmuz 2019 - 18:19

Şanlıurfa ile Gaziantep'e olan yatırımların eşit şekilde yapılmadığını belirten Şanlıurfa Milletvekili Aydınlık, "Gaziantep - Şanlıurfa arasında ayrımcılık yapılıyor. Sözde bu yıl Göbeklitepe Yılı ilan edildi ama gelin görün ki Göbeklitepe Yılı'nda hizmeti yine Gaziantep alıyor. Şanlıurfa iktidar mensupları tarafından yine üvey evlat, yine sahipsiz ilan ediliyor. Bakın Gaziantep - Birecik Karayolu çift şerit duble yol; ama Şanlıurfa'dan Birecik'e giden yol rezalet. Yahu bu Şanlıurfa ne yaptı size? Milletvekili istediniz verdi, belediye başkanlığı istediniz verdi, bakanlık istediniz verdi, Şanlıurfa şimdi hizmet istiyor neden hizmet vermiyorsunuz? Birecik'te yaşanan heyelan nedeniyle Sahil Yolu kapalı halde. Geçtiğimiz haftalarda İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın İsmail Çataklı geldi, toplantılar yaptı ve gitti. Ne oldu peki, sonuç ne? Neden hala bir çalışma yok? Şu sıralar tarafıma ve makamıma gelen telefonların yüzde 50'si Halfetili esnaflarımızdan geliyor. Çok ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Yazıktır günahtır, tüm yetkililerden ivedilikle görevlerini yerine getirmelerini rica ediyorum. Halfeti bölgesi Şanlıurfa turizmi için çok önemlidir. Bir an önce çalışmaların hızla yapılması lazım. Buradan ilgililere de sesleniyorum. Yaşanan bir sıkıntı varsa da çıkın açıklayın, o sıkıntıları da biz gündeme taşıyalım, biz çözelim ama yaşanan problemlerin faturasını Şanlıurfa'ya, hemşehrilerimize ödetmeyin!" dedi.
 
Aydınlık, "Sayın Bakan, Şanlıurfa – Suruç, Suruç – Birecik yolları arasında yaşanan kazalar bölge halkımızın ciddi anlamda büyük acılar yaşamasına sebep olmaktadır ve bu kazalar sıklıkla yaşanmaktadır. Bölge halkının şikayetleri ilgili kurumlara ve bizlere sıkça iletilmektedir. 2 Büyükşehiri birbirine bağlayan bu yolların yenilenmemesi, bununla birlikte Birecik – Gaziantep yolunun duble yol olması bölge halkının aklına 'Gaziantep – Şanlıurfa arasında ayrımcılık mı yapılıyor' sorusunu getirmektedir ve bu soru vatandaşlarımız tarafından bizlere de sıkça sorulmaktadır." diye konuştu.
 
"2019 Yılının Göbeklitepe Yılı ilan edilmesinden bu yana bölgede bu alanda özenle bir çalışma yapıldığı görülmemektedir." diyen Aziz Aydınlık, "Bölge turizminin kalkınması, ekonominin canlanması için adımlar çok geç kalmaktadır. Biraz önce ifade ettiğim hususlar dışında Birecik – Halfeti arasında birçok kez tekrarlanan heyelan nedeniyle yolun halen daha ulaşıma kapalı olması Halfeti ilçesinin turizmini etkilemiş, esnaflarımız ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar yaşamaya başlamıştır." ifadelerini kullandı.
Milletvekili Aydınlık'ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit Turhan'ın cevaplaması üzerine Meclise verdiği önergede şu soruları sordu:
1) Şanlıurfa – Suruç Karayolu için planlanan bir çalışma var mıdır?
2) Suruç – Birecik Karayolu için planlanan bir çalışma var mıdır?
3) Birecik – Halfeti Sahil Yolu için planlanan bir çalışma var mıdır? Heyelan bölgesinde ne zaman sonuç alınacaktır?
4) Birecik – Halfeti Sahil Yolu için geçtiğimiz haftalarda İçişleri Bakan yardımcısı Sayın İsmail Çataklı heyelan bölgesine gelip bir takım ziyaretlerde bulunmuştur. Bu konuyla alakalı Sayın Bakan Yardımcısı tarafından size iletilmiş bir çalışma var mıdır? Varsa tarafımızla paylaşır mısınız?
5) Birecik – Gaziantep Karayolunun duble yol yapılıp, Birecik – Şanlıurfa Karayolunun duble yol yapılmamasının sebepleri nelerdir? Bu konuyla alakalı bir çalışmanız var mıdır?
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Silahla oyun ölümle sonuçlandı
Silahla oyun ölümle sonuçlandı
Esad rejimi Halep'i vurdu; 4 ölü
Esad rejimi Halep'i vurdu; 4 ölü