Reklam
SON DAKİKA:

Şanlıurfa'da altın bozdurma telaşı başladı!

Ons altında yaşanan hareketlilik sonrası altı fiyatlarında bir düşüş meydana geldi. Altınlarının değer kaybetmesini istemeyen vatandaşlar ise bozdurmak için kuyumcu esnafının yolunu tuttu.

11 Haziran 2024 - 12:06
TAKİP ETTAKİP ET

Dünya da yaşanan piyasa hareketliliğinden ons altında nasibini alınca altında aşağı yönlü bir hareketlilik meydana geldi. Elindeki altınları bozdurma telaşına giren Şanlıurfalılar kuyumcuların yolunu tuttu.

Kuyumcu esnafı Mehmet Özbay, altında yaşanan hareketliliğin vatandaşlarda satış yönünde etki ettiğini söyleyerek güncel altın fiyatlarını şu şekilde açıkladı:

Gram altın 2 bin 240 TL’den, Çeyrek altın 3 bin 950 TL’den, Yarım altını 7 bin 900 TL, Cumhuriyet altını ise 15 bin 6500 TL’den satılıyor.

URFA’DA ALTIN FİYATLARI NE DURUMDA?

Altında son dönemlerde düşüşün söz konusu olduğunu söyleyen Kuyumcu esnafı Mehmet Özbay Urfa Değişim mikrofonlarına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Şu anda 22 ayar altının gramını 2 bin 200 TL’den alıyoruz, 2 bin 240 TL’den satıyoruz.

Şu anda altında yaşanan hareketlilikten dolayı kimse pek altın almıyor, daha çok satışlar söz konusu. Altının satılmasını sebebi ise tarım masrafının fazla olması ve pamuk sezonu açılmasından dolayı vatandaşlar almayı değil satmayı tercih ediyor.

Önümüzdeki günlerde altının yükselme ihtimali var ama ondan önce altının belli bir noktaya kadar düşmesi bekleniyor.” dedi.

ALIM AZ, DAHA ÇOK BOZDURMA VAR

“Şu anda Cumhuriyet altının 15 bin TL’ye kadar düşme ihtimali var ama yine belli değil tabii ki ani bir hareketle yükselişe geçebilir.” sözlerinde bulunan esnaf Özbay yaptığı konuşmasının devamında, “Önümüzde Kurban Bayramı var, bayrama giriyoruz piyasalarda biraz gevşeme olabilir ama bayramdan sonra azda olsa yükselme olabilir.

Normalde Şanlıurfaların güvenli limanı olan altında bile durgunluk söz konusu hatta düğün sezonu açıldığı halde ekonomik nedenlerden dolayı kimsede para olmadığı için kimse altın almayı düşünmüyor, vatandaş daha çok elindeki altınları bozdurmaya geliyor.

Şu anda Gram altını şu anda 2 bin 240 TL’den Çeyrek altın 3 bin 950 TL’den, Yarım altını 7 bin 900 TL ve Cumhuriyet altını 15 bin 6500 TL’den satıyoruz” sözlerinde bulundu.

ALTIN TEKRAR YÜKSELECEK Mİ?

Kuyumcu esnafı Özbay, yaptığı konuşmasının devamında ise, “Yaklaşık bir aydır altındaki bu hareketlilik aynı oranda seyrediyor ama ben ileriki günlerde altının yükseleceğini düşünüyorum.

Cumhuriyet altının 22 bin TL’ye kadar yükseleceğini tahmin ediyorum. Gram altının ise 3 bin TL’ye kadar çıkabilir. Ben kasım ayına kadar bayağı bir yükseliş olacağını tahmin ediyorum. Benim vatandaşlara tavsiyem şu anda altın almaları yönünde.

Şu anda fiyat gayet uygun, altın almanın tam zamanı. Kişi yatırım amaçlı düşünüyorsa Cumhuriyet altın almayı veya ziynet altın almayı tercih edebilir.

Altının düşmesinin en büyük sebebi ise Dünya Borsasının düşmesine bağlıyorum, borsanın düşmesi ile altında düşüşe geçiyor.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

PAYAM KAYA