Bugün
Reklam

Şanlıurfa'dan kartpostallık manzaralar

21 Ocak 2022 - 12:05
Güncelleme: 21 Ocak 2022 - 12:06
TAKİP ETTAKİP ET
Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, tarih ve kültür şehri Şanlıurfa’daki tarihi alanlar karla birlikte beyaza büründü.

Şanlıurfa'da etkili olan kar yağışı Dünyanın tek canlı akvaryumu olarak adlandırılan Balıklıgöl, 12 bin yıllık geçmişiyle Göbeklitepe, Konik kubbeli evleriyle Harran ve Kızılkoyun nekropolünü beyaza bürüdü.

Şanlıurfa ve ilçelerini etkisi altına alan kar yağışı gece de etkisini sürdürdü. Şanlıurfa’nın tarihi alanları beyaz örtüyle kaplandı. Kar yağışının sürdüğü Şanlıurfa’da Balıklıgöl platosunda kartpostallık görüntüler oluştu.

12 bin yıllık geçmişiyle insanlık tarihine ışık tutan Göbebklitepe, beyaz örtüye büründü. İki gündür kenti etkisi altına alan kar yağışı ile birlikte Mısır Piramitleri ve İngiltere’deki Stonehenge’den yaklaşık 7 bin 500 yıl önce inşa edilmiş olan 12 bin yıllık Göbeklitepe’deki T şeklindeki dikili taşlar karla kaplandı.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Şanlıurfa’nın Harran ilçesi de karla kaplandı. Konik kubbeli evleri ile meşhur tarihi Harran ilçesi kar manzarasıyla izleyenleri kendine hayran bıraktı. Uzun yıllar sonra kar yağışının yaşandığı ilçede kartpostallık görüntüler oluştu.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından ışıklandırılarak turizme kazandırılan ve içerisinde kaya mezarlarının da yer aldığı Kızılkoyun Nekropolü karla kaplandı. Şanlıurfa’nın tarihi ve turistik alanları havadan görüntülendi.