Bugün

Şanlıurfalı hurdacılar isyan etti: "Bizi işimizden soğutmayın"

Şanlıurfa’da çalışan hurdacılar yaşadığı zorlukları Urfa Değişim mikrofonlarına anlatırken duygu dolu anlar yaşandı. Eğitim hayatına devam edemeyen kimi hurdacı yunus polisi olmak isterken kimi hurdacı ise babasının rahatsız olmasından dolayı eğitim hayatından vazgeçtiğini anlattı.

30 Mayıs 2023 - 10:40
TAKİP ETTAKİP ET

Kalem tutması gereken eller Şanlıurfa’da çekçek demiri tutuyor!
En genç nüfusa sahip Şanlıurfa’da işsizlik her geçen gün artıyor. Gelen mültecilerle birlikte yaklaşık 3 milyon nüfusa Sahip Şanlıurfa’da gençler çalışmak için tatil bölgelerini seçerken aileler ise mevsimlik tarım işini tercih ediyor. 

Hurdacılık işiyle uğraşan bir kısım Urfalı vatandaş ise çalışmalarından dolayı belediyelerin engellerine takıldığını söylüyor. 

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Adalet Caddesi üzerinde bulunan hurdacılar çevreden topladığı pet şişe, kağıt, demir gibi metalleri buraya getirip ücret karşılığında satıyor. Getirdiği ürünlerle aile bütçelerine katkıda bulunan gençler işlerinin sürekliliğini istiyor. 

Hurdacılık yapan Vahit Toglu Belediyelere seslenerek çağrıda bulundu. İşlerinin devam etmesini isteyen Toglu “ Bu gençler madde kullanmıyor, uyuşturucu satmıyor bırakın çalışalım. Bizi işimizden soğutmayın” diyerek adeta ateş püskürdü.