Bugün
Reklam

Tapuda yeni işlem başladı

Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Selahattin Tokmak gayrimenkul satışında yeni dönemin başladığını söyledi. Sadece tapu dairelerinde yapılan alım-satım işlemlerinin bundan sonra noterlerde de yapılabileceğini aktardı.

11 Temmuz 2023 - 12:13
TAKİP ETTAKİP ET

Geçtiğimiz hafta faaliyete giren alım-satım işlemleri için Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Selahattin Tokmak Şanlıurfa’daki noterlerin alt yapılarının buna hazır olduklarını, fakat bu süreci öğrenmelerinin biraz zaman alabileceğine vurgu yaptı.Yürürlüğe giren yeni dönem ile noterler, sadece konut değil, ofis, dükkân, arsa ve tarla gibi tüm taşınmazların alım-satım işlemini de yapabilecek.

Ücretlerde ise değişiklik olup olmayacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor.Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği tarafından yapılan yeni dönem geçtiğimiz hafta 4 Temmuz Salı günü itibarı ile hayata geçirildi.

Peki, noterde tapu devri nasıl yapılacak? Noterde gayrimenkul satışı için gerekli evraklar nelerdir? Haftanın hangi günlerinde alım-satım işlemi yapılabilecek? Tüm bu soruların cevabı haberimizde…

“TAŞINMAZLARIN ALIM-SATIMI ARTIK NOTERLERDE DE YAPILACAK”

Konuyla ilgili detayları açıklayan Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Tokmak, “Geçen hafta resmî gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren bir yeni sistem ile bu saatten sonra bir gayrimenkulü, dükkân yani taşınmazların satışını yapmak isteyen emlakçı olsun ya da normal vatandaş olsun işlemlerini tapu haricinde bir de noterler vasıtasıyla gerçekleştirebilecekler” dedi.“İPOTEKLİ SATIŞLAR NOTERDE YAPILMAYACAK” Her satışın noterlerde yapılamayacağının altını çizen Başkan Tokmak şunları kaydetti, “Tabi her tapu işleminde yapılan işlemler ve bu konu ile bağlantısı var mı tabi ki de yok, çünkü ipotekli satışlar yine tapu dairelerinde yapılacak, noterlerde yapılmayacak. Sadece normal düz satışlar üzerinde herhangi bir ipotek olmayan satışlar direk noterler vasıtasıyla satışlarının yapılması mümkün olacak” şeklinde konuştu.

“NOTERLERDE İŞLEMLER NASIL YAPILACAK”

Taşınmazını satmak isteyen kişi, Türkiye Noterler Birliğinin internet sitesindeki e-Başvuru sistemi üzerinden işlem yapmak istediği noterliği seçerek başvuruda bulunabileceğini söyleyen Başkan Tokmak, “Kişi e-devlet üzerinden tabelasını yaptıracak yaptıktan sonra noterden bir randevu oluşturacak. Sisteme evraklarını yükleyecek aynı tapuda yapılan işlemin eş benzeri sadece burada kurum değişikliği olacak yani tapu yerine isterse hem tapuda hem de noterde bu işlemini yapabilecek” ifadelerine yer verdi.

“VATANDAŞLAR İŞLEMLERİNİ RAHATLIKLA YAPABİLECEKLER”

Bu sistem ile vatandaşların işlemlerini daha hızlı bir şekilde yapabileceklerini belirten Başkan Tokmak, “Tabi bu durum hem vatandaşımızın hem de esnafımızın yükünü çok hafifletmiş olacaktır. Vatandaşlarımız işlemleri için uzun bir zaman beklemeyecek, esnaflarımız da zor durumda kalmayacak. Böylelikle daha hızlı bir sistem üzerinden işleyiş devam edecek. İnsanlar uzun kuyruklardan kurtulacak. Bu yeni sistemle birlikte işlemler daha pratik ve kolaylıkla yapılabilecek” dedi. 

“ŞANLIURFA’DAKİ NOTERLER ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BAŞLAYACAK”

Yeni sistem için Şanlıurfa’daki noterlerde alt yapı sisteminin olduğunu fakat sistemi öğrenmeleri için noterdeki görevlilere zaman tanınması gerektiğini aktaran Başkan Tokmak, “Sistem için Şanlıurfa’daki noterler hazır mı? Diye sorsak hepsinin hemen hemen altyapısı var. Lakin sistem yeni olduğu için bu duruma geçebilmeleri için en az bir hafta 10 gün zamana ihtiyaçları var. Bizler bizzat noterlerle görüştük altyapılarının olduğunu sadece sistemi öğrenmek için belirli bir süre istediklerini bizzat ben biliyorum. Önümüzdeki günlerde inşallah bu sistem Şanlıurfa’da da başlayacak” diyerek sözlerini noktaladı.