Reklam
Reklam
Reklam
Rabia Uyğur

Rabia Uyğur

kadın olmak
uygurmedya@gmail.com

Sosyal medyada Cumhurbaşkanı adayları

25 Mayıs 2018 - 09:50

Bu haftaki köşe yazımda sosyal medya Cumhurbaşkanı adayları ile ilgili ne kadar paylaşım olmuş, neler yazılmış ve çizilmiş bu konu ile ilgili istatistikleri vermek istiyorum.

"Cumhurbaşkanı adayları, her mecrada olduğu gibi sosyal medyada da konuşulmaya devam ediyor. Mitinglerinden, bağış hesaplarına, karşılıklı eleştirilerden iddialı açıklamalara, adayların tüm davranışları sosyal medyada yorumlanıyor.

Bu hafta milletvekili aday listelerinin açıklanması, sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarını, cumhurbaşkanı adaylarından milletvekili adaylarına çevirdi. Geçtiğimiz haftaya oranla cumhurbaşkanı adaylarının yansımalarında azalma oldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLK SIRADA

Cumhur ittifakının cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, veri sayısı azalsa da sosyal medyada en fazla konuşulan aday oldu. Erdoğan’ın, seçim açıklamalarının yanı sıra, Kudüs ile ilgili açıklamaları ve Yenikapı Mitingi sosyal medyadaki paylaşımlara da yansıdı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın bir haftalık dönemdeki sosyal medya ileti sayısı yine bir milyonun üzerine çıktı ve 1.196.040 adete Ulaştığını Görüyoruz.

Millet İttifakı Adayı Muharrem İnce’nin verilerinde artış var

CHP’nin adayı Muharrem İnce, geçtiğimiz hafta olduğu gibi, listenin ikinci ismi oldu. Sosyal medya yansımalarında artış görülen tek aday olan İnce, 626.977 iletiye konu edildi.

 

Muharrem İnce’nin FoxTv’de Fatih Portakal’ın sunumuyla gerçekleşen Liderler Fox’ta programındaki Özal çıkışı ve ses kısıklığı nedeniyle mitinglerini erteleme ihtimali, sosyal medyada en çok paylaşılan konular arasında yer aldığını gördük .

Demirtaş’ın sıralaması değiştiğini gördük

Geçtiğimiz haftaki sıralamada, Temel Karamollaoğlu’ndan sonra gelen HDP lideri Selahattin Demirtaş, bir üst sıraya yerleşti. Demirtaş’ın cezaevinden çıkmasına dönük açıklamalar, sosyal medyada da olumlu/olumsuz yorumlarla paylaşılarak ileti sayısını arttırdı.

Sosyal medya yansımalarında azalma görülen adayların son bir haftada yapılan sosyal medya paylaşımlarında; İyi Parti adayı Meral Akşener’den 232.781, HDP adayı Selahattin Demirtaş’tan 119.030, yer aldı.

Saadet Partisi başkanı Temel Karamollaoğlu’ndan 99.749 ve Vatan Partisi adayı Doğu Perinçek’ten ise 33.148 kez bahsedildi. Görüyoruz."

Bu veriler yapılan bazı araştırmalarda meydana çıktı 24 haziran da bakalım birinci turda sayın Erdoğan tek başına yüzde 51 almasa millet ittifakında hangi aday ikinci tura kalacak veya HDP’nin adayı Demirtaş ikinci tura kalırsa ne olacak bunu hep beraber göreceğiz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum