Reklam
Reklam
Abdulkadir Çelikcan

Abdulkadir Çelikcan

Şanlı "Urfa" Hepimizin

12 Ekim 2018 - 08:42

Büyükşehir Şanlıurfa'da yıllardır eksikliği hissedilen ve çarpık kentleşmenin önünü açan imarsızlık sorunu devam ediyor. 
Arsa zenginlerinin giderek arttığı Şanlıurfa'da gecekondulaşma zenginliği de göz kamaştırır durumda.
Şanlıurfa, yüksek arsa ve ev fiyatları nedeniyle zenginler kenti, çarpık kentleşme ve gece kondulaşma da göz kamaştıran bir şehir konumunda.
Sanayileşme ve yatırımdan yoksun, hayvancılıkta bitme aşamasına gelen Şanlıurfa tarım diyarı olarak anıla dursun.
Sivil toplum kuruluşları ve kentin ekâbirlerinden, tarım arazileri betonlaşırken, Akçakale yolunda sanayi sitesi kurulurken ve konuklu mahallesi imara açılırken ses çıkmadı.
Şanlıurfa'da çarpık kentleşme ve gece kondulaşma her geçen gün artarken kimseden ses çıkmıyor.
Turizm alanında istediğini elde edemeyen Şanlıurfa'da turizm bölgelerinde aksaklıklara duyarlılık gösteren  yok!

Belediye başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba zamanında Dağ eteğ ve Germuş bölgesi imara açılırken kentin sahiplerinden ses çıkmadı.
Büyükşehir Meclisi, şimdiye dek tarım arazilerinin yanı başına istenen imar izinlerini vermeyerek dik duruş sergiledi 
Son günlerde eleştirilen Aşık bölgesi (Kaşmer Dağı), 2014 yılında Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisinden alınan kararla Kentsel Gelişim Alanı ilan edildi.

Bölge, 5 Nisan 2015'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayladığı ve Bakanlar Kurulunun kararı ile Kentsel Gelişim Alanı olarak belirlendi.
Büyükşehir Meclisi, 7. sınıf tarım arazisi ve yüzde 96'sı kamu alanı olan Aşık bölgesini Kentsel Gelişim Alanı olarak belirlemesi ile eleştiri ve hakaretlere maruz kaldı. 
Meclis Başkan Vekili Nihat Kılıç, Şanlıurfa Büyükşehir Meclisi olarak iktidar ve muhalefeti ile oy birliğiyle Avrupai bazda bir plana imza attığımız için algı operasyonları ile linç edilmeye çalışılıyoruz.”dedi
Bazı sivil toplum kuruluşları haklı öneriler öne sürerek alınan kararın yanlış olduğunu beyan ederken, 2014 yılında alınan karara neden ses çıkarmadılar.
Birinci sınıf tarım arazisi olan konuklu mahallesi imara açılırken, Akçakale yolunda tarım arazisi üzerine sanayi sitesi kurulurken neden tepkiler yükselmedi. 
Şanlıurfa'da 11 Nisan stadyumunun yeri yeşil alan olması beklenirken betonlaştı, nedense tepkiler çığ gibi yükselmedi. 
Şanlıurfa'nın gelişmesi ve büyümesi için kentin bugününü ve yarınını düşünenler haklı olarak seslerini yükseltmeli.

YORUMLAR

  • 0 Yorum