Reklam
Reklam
Mehmet Doğan

Mehmet Doğan

Turizm Köşesi

OKUNMASI GEREKEN 15 KİTAP

16 Ocak 2018 - 13:08

ürkiye Toplumu kitap okumuyor diye yakınıyoruz. Fuarlar ve tanıtımlara rağmen okuma oranımız maalesef artış göstermiyor. Okumak,  birçok eğitim süreci geçiren insan için en basit ve en etkili öğrenme yoludur 

Gelişmiş ülke toplumlarının %70 okuma alışkanlığına sahip ve  okumanın sağladığı avantajları her alanda bariz bir şekilde görebiliyoruz. Geri kalmış toplumların karşılaştıkları sorunların temel kaynağında ise eğitimsizlik yer almaktadır. Bu toplumlarda kişiler, okuyarak geçirebilecekleri zamanları çoğunlukla yararsız uğraşılarla geçirmektedirler. Okumak kültürel gelişimde büyük rol oynar. 

Bazı kitaplar bombadan daha tesirlidir , bazısı baldan daha tatlı , bazısı heyecanlı ve bazısı yürek burkan ,sizi içine alır ve her sayfasında hayal dünyanızı şekillendirir . Herkesin 40 yaşına gelmeden mutlaka okunması gereken kitaplar  vardır 

İşte okunması gereken 15 kitap

 

Suç ve Ceza - Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Suç ve Ceza, mutlaka okunması gereken dünya klasiklerinden biridir. Hukuk fakültesinde okuyan ve başarılı bir öğrenci olan Raskolnikov'un maddi imkansızlıklardan dolayı okulunu bırakıp bir suça karışmasının ardından yaşadığı kendi iç hesaplaşması ve yaşam mücadelesi anlatılmaktadır.

 

Sefiller - Victor Hugo

Jan Valjan'ın sadece bir ekmek çaldı diye kürek mahkumu olması ama daha büyük hırsızların hiç bir cezaya çarptırılmaması, Fransız devrimi sırasındaki Fransa'yı gayet güzel anlatıyor. Tıpkı günümüzde olduğu gibi; büyük çalarsan sana hiç bir şey olmaz.

 

Fareler ve İnsanlar- John Steinbeck

John Steinbeck'in Fareler ve İnsanlar romanında aklı başında ve zeki bir adam olan George ile güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk arkadaşı Lennie'nin para kazanmak için tarım işçiliği yapmak üzere mevsimlik olarak çalışmaya başladıkları çiftlikte geçen hikayeleri anlatılmaktadır.

 

Dönüşüm - Franz Kafka

Franz Kafka'nın 1915'te yayımlanan kitabı Dönüşüm, bir sabah uyandığında kendisini böceğe dönüşmüş olarak bulan Gregor Samsa'nın trajik hikayesini anlatan kısa ama anlam yüklü öykü kitabıdır.

 

Her Şey Seninle Başlar - Mümin Sekman

Kişinin kendisiyle ilgili sınırlayıcı düşüncelerinden özgürleşmesini amaçlayan etkili bir motivasyon kitabı.

 

Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupery

Gezegenler arası seyahate çıkan Küçük Prens , dünyadan geçerken dünyayı ve insanları bir çocuğun hayal dünyasının enginliğiyle anlatır.

 

Şeker Portakalı - Jose Mauro de Vasconcelos

Şeker Portakalı, fakirliği, açlığı ve çaresizliği küçük bir çocuğun bakış açısıyla anlatan, Jose Mauro de Vasconcelos'ın en bilinen romanıdır.

 

Olasılıksız - Adam Fawer

İnsan beyin kapasitesinin ne kadarını kullanabilir? Geleceği ne kadar öngörebilir? Bütün olasılıkları hesaplayıp sonu ölümle bitmesi kesin bir kovalamacayı tersine çevirip hayatta kalabilir mi?

 

Simyacı - Paulo Coelho

Paulo Coelho'nun kaleme almış olduğu, kişisel gelişim kitabı da diyebileceğimiz Simyacı romanı, dünyanın en çok satan kitaplarından biridir. Çoban Santiago'nun hayatını anlatan kitap, hayata dair felsefi mesajlar da içeriyor.

 

Yüzyıllık Yalnızlık - Gabriel Garcia Marquez

Büyülü güçlere sahip bir çingenenin akraba evliliği yüzünden domuz kuyruklu bir ailenin yüz yıllık lanetli ve yalnız hayatını anlattığı yazılara göre bu ailenin ve lanetlerinin son bulması için bütün ailenin yok olması gerekmektedir. Ve ailenin son üyesi bu yazıları bulduğunda dışarıda bir fırtına esmeye başlar. Artık ailenin son ferdinin de ölme zamanı gelmiştir.

 

Sofie'nin Dünyası - Jostein Gaarder

İnsanların kendilerini bulabilmeleri için, aslında kim olduklarını, yaşamlarını, varoluşlarını sorgulamalıdırlar ve dünyayı olduğu gibi kabul etmemelidirler.

 

Melekler ve Şeytanlar - Dan Brown

Vatikan'ın papa seçimleri ve İlluminati tarikati hakkındaki çarpıcı gerçekler ile gizem ve sır dolu bir yolculuk.

 

Senden Önce Ben - Jojo Moyes

Geçirdiği bir kazadan sonra kitabın ana karakteri olan Will Traynor’ın hayatı bir anda değişir. Kazadan sonra ailesi, Will’e bakması için ekonomik sıkıntıları olan Lou adında bir bakıcı tutarlar. Kitap, Will’in hayattan vazgeçme isteği ile Lou’nun hayata umutla bağlanmasını ve aralarında oluşan duygusal bağı anlatıyor.

 

Martı Jonathan Livingston - Richard Bach

Bir martı sadece yemek için yaşar ama martı Jon özgür olabilmek, kendi sınırlarını aşabilmek için yaşıyor. Sürgün edilmesi pahasına bile olsa özgürlük isteğinden vazgeçmiyor ve sonunda amacına ulaşıyor.

 

Çavdar Tarlasında Çocuklar - Jerome David Salinger

Okuldan atılan Holden Caulfield evden kaçma planları yapmaktadır. Kitapta Holden’in üç gün boyunca yaşadıkları anlatılmaktadır. Ailesi ve arkadaşları ile sorunlar yaşayan Holden kız kardeşi ile birlikte bazı sorunların üstesinden gelmeye çalışacaktır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum